Kthehu lart

Dieta me oriz e 1900-s nga mjeku gjerman, dobësimi që nuk rimerr kilet as pas 6 vitesh

Dieta me oriz e 1900-s nga mjeku gjerman, dobësimi që nuk rimerr kilet as pas 6 vitesh GazetaExpress

Dieta e orizit ka lindur në fillim të viteve 1900 nga intuita e një mjeku gjerman Walter Kempner.

Nga të dhënat e publikuara nga Universiteti Duke, pacientët që i nënshtrohen dietës së orizit në 63% të rasteve nuk kanë rimarrë kilogramët e humbur dhe pas 6 vitesh nuk i kanë rifituar kilogramët e humbur  43% e pacientëve.

 
Parimi i funksionimit
Dieta e orizit është e ndarë në dy faza: faza e parë është quajtur faza e detoksifikimit dhe parashikon një konsum kalorik të përditshëm të vetëm 800 kalorive, me konsumin e frutave dhe orizit integral në veçanti.
Faza e dytë parashikon, konsumin prej 1200 kal ditë dhe mund të shtohen perime, karbohidrate dhe peshk një herë në javë.
Konsumi i kripës është shumë i kufizuar, si edhe ai i yndyrës (5 g ose më pak).
Dieta përfshin një program intensiv të aktivitetit fizik, përdorimin e shtojcave të hekurit dhe kontrolle të vazhdueshme mjekësore.
 
Si mbahet dieta në praktikë, 5 shembuj menuje mengjes-dreke-darke

– Pesë shembuj të menusë  mëngjes:

Shembull 1:
Një filxhan oriz integral të zier;
Një filxhan fruta të freskëta ;
Kafe apo çaj pa sheqer .
 
Shembull 2:
Një filxhan oriz integral ;
gjysmë pjepër ;
një fetë bukë integrale e thekur ;
kafe ose çaj pa sheqer.
 
Shembull 3:
Një filxhan miell tërshëre ;
Tre kumbulla të thara ;
kafe ose çaj pa sheqer.
 
Shembulli 4:
Një filxhan oriz integral ;
një gotë e vogël me lëng portokalli ;
2 fiq ose kumbulla të thara ;
kafe ose çaj pa sheqer.
 
Shembulli 5:
Një filxhan oriz integral  ;
Një fetë e hollë e proshutë ;
gjysmë mollë ;
kafe ose çaj pa sheqer.
 
5 shembuj – Drekë

Gjithashtu edhe në këtë rast është e mundur të ndryshohet menuja e përditshme me sugjerimet e mëposhtme për ushqimet dhe sasinë.
 
Shembull 1:
Një filxhan oriz integral me një filxhan të perime të përziera ;
gjysmë filxhan gjizë me përqindje të ulët yndyre të vendosur mbi një gjethe sallate ;
Kafe apo çaj pa sheqer.
 
Shembull 2:
Një filxhan oriz i shërbyer me një filxhan lakër të zier ;
një gotë qumësht i skremuar ;
 
Shembull 3:
Një filxhan oriz ;
gjysmë filxhan gjizë me përqindje të ulët yndyre, me një domate me pak salcë barishtesh ;
Kafe apo çaj pa sheqer.
 
Shembull 4:
Një filxhan oriz ;
Një filxhan domate të pjekura ;
karrota të papërpunuara ose lulelakër ;
një gotë qumësht i skremuar .
 
Shembull 5:
Një filxhan  oriz integral
Sallatë të përzier (sasia dy gota) domate , rradhiqe , karrota , kastravec  dhe rrepkë ;
lulelakër ;
Kafe me sheqer , çaj ose qumësht i skremuar (një filxhan )
 
Menu darkë

Shembull 1:
Një filxhan oriz integral
Një filetë  gjoks pule i pjekur;
gjysmë filxhan karrota të ziera ;
një dardhë të freskëta ;
kafe ose çaj pa sheqer.
 
Shembull 2:
Gjysmë filxhani oriz integral me perime ;
Një berxollë derri i pjekur në skarë;
Një portokall ;
kafe ose çaj pa sheqer ;
 
Shembull 3:
një fileto pule në supë me oriz ;
një domate e freskët ;
dy kumbulla të freskëta ;
kafe me sheqer , çaj ose qumësht i skremuar.
 
Shembull 4:
Gjysmë filxhan pilaf rus ( bashkohet një filxhan me oriz të gatuar tashmë me gjysmë filxhan  domate të freskëta te prera ne formë kubash të vegjël  dhe një pjesë qengji , pule ose viçi ) ;
Sallatë me lakër , kastravec , rrepkë dhe domate ;
gjysmë filxhan sallatë frutash të freskëta pa sheqer.
 
Shembull 5:
Gjysmë filxhani oriz integral me mish qengji  tavë;
një filxhan lakër të gatuar ;
gjysmë pjepër ;
kafe ose çaj pa sheqer.
 
Shembull 6 :
Një filetë mish viçi me perime me një filxhan oriz integral ;
gjysmë filxhan fasule të gjelbër ;
gjysmë grejpfrut ;
kafe ose çaj pa sheqer .
Me një menu si kjo , sigurohet një sasi yndyre prej më pak se 5 g dhe një sasi proteinash prej rreth 20 g.
 
Të mirat dhe të këqiat e dietës
Është një dietë e vështirë për të ndjekur për shkak të monotonisë së ushqimit dhe mungesa e mishit mund të shkaktojë fillimin e anemisë sideropenike (mangësi hekuri), kjo duhet të plotësohet si duhet me përdorimin e shtojcave dietike.

    Data: 08 Qershor 2018 17:39
    Autori: GazetaExpress

    Të tjera