Kthehu lart

Vdes nga kanceri modelja e njohur amerikane

Vdes nga kanceri modelja e njohur amerikane GazetaExpress

​Ka qenë një nga protagonistet e sezonit të tetë të “America’s Next Top Model”.

Jael Strauss ka vdekur në moshën 34-vjeçare, pasi vuante prej kohësh nga kanceri i gjirit, duke shpjeguar se sëmundja ishte në shkallën e katërt dhe e pashërueshme. Sipas asaj që shkruan shtypi amerikan, Strauss, ka vdekur në një klinikë në 4 dhjetor pas disa ditësh në koma.

Në tetor ajo kishte publikuar sëmundjen e saj në një postim në “Facebook”, duke shpjeguar se ishte e gatshme të përballet me ciklin e dytë të kimioterapisë. “Vuajtja është e papërshkrueshme, – shkroi ajo, – por po luftoj për të jetuar një ditë tjetër, asgjë nuk mund të më ndalojë”.  

Disa javë pas këtyre fjalëve, megjithatë, ish-modelja vendosi të ndalonte trajtimin dhe të pranohej në një bujtinë ku kalonte ditët e fundit.

Pasi ka mësuar lajmin e vdekjes, Tyra Bankat, drejtuese historike e “talent-show”-t kushtuar modeleve, ka postuar një mesazh ngushëllimi në “Twitter”. 

“Modelingu ka humbur një shpirt të mrekullueshëm, – shkroi ajo, – do ta kujtojmë Jaelin, shpirtin e saj të gëzuar dhe të mrekullueshëm”.

Pasi mori pjesë në “America’s Next Top Model”, jeta e Straussit mori një rrugë të vështirë: duke u bërë një e droguar, rrezikohej të mbetej e pa strehë. Por ajo arriti të dalë nga ankthi i drogës dhe në vitin 2017 njoftoi se nuk konsumonte më, duke ndihmuar të tjerët me përvojën e saj, ku punonte në një qendër rehabilitimi për përdoruesit e substancave narkotike.

View this post on Instagram
Animal Therapy???? #giantrabbit #bunny
A post shared by Jael Strauss (@eureka.secrets) on

    Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Express Rozë:
    Data: 06 Dhjetor 2018 17:34
    Autori: GazetaExpress

    Të tjera