Kthehu lart

Zbulohet një “super-tokë”, 60 vjet drite larg

Zbulohet një “super-tokë”, 60 vjet drite larg GazetaExpress

Vetëm 60 vjet dritë larg Tokës ndodhet një “super-tokë”, me një rreze sa dyfishi i planetit tonë dhe një masë 4.5 herë më të madhe.

Ky zbulim është publikuar në revistën “Astronomy & Astrophysics” dhe është arritur falë kërkimit ndërkombëtar të koordinuar nga Davide Gandolfi, i departamentit të Fizikës në Universitetin e Torinos.

“Super-toka” rrotullohet në gjashtë ditë rreth yllit të vetë “Pi greco Mensae” dhe quhet “Pi greco Mensae c”.

Për Gandolfi ky planet është një minierë ari për studimin e atmosferave së botëve që vijnë rreth yjeve të tjera.

Në studim thuhet se ambienti i tij nuk është i përshtatshëm për jetën, të paktën jo si ajo që kemi në Tokë, por zbulimi i tij i hap rrugën studimeve të ardhshme mbi vetitë e planetëve që vijnë rrotull yjeve të tjera./atsh

    Data: 02 Janar 2019 16:49
    Autori: GazetaExpress

    Të tjera