Kthehu lart

Scott: SHBA-ja dhe BE-ja të bindur se taksa duhet hequr

Scott: SHBA-ja dhe BE-ja të bindur se taksa duhet hequr GazetaExpress

Ambasadori amerikan në Serbi, Kyle Scott, ka thënë sot se SHBA-ja dhe BE-ja janë të bashkuara në bindjen se tarifa duhet të hiqet.

Ai me këtë rast, në Twitter, siç përcjell rts, në gjuhë serbe ka shkruar:

“Normalizimi i marrëdhënieve ndërmjet Serbisë e Kosovës është rruga e vetme drejt stabilitetit e prosperitetit. Nevojitet gjakftohtësi dhe udhëheqje e guximshme. SHBA-ja dhe BE -ja janë të bashkuar në bindjen se tarifa duhet hequr”.

Kyle Scott sot ka biseduar me kryetarin e Serbisë, Alaksandar Vuçiq, i cili e ka lutur që SHBA ta shfrytëzojë ndikimin e vet politik dhe t’ia tërheqë vërejtjen Kosovës se “me hapin e vet po e rrezikon paqen e stabilitetin në rajon”.

Scott nuk e ka komentuar paralajmërimin për formimin e Ushtrisë së Kosovës.

Me Vuçiqin sot kanë biseduar edhe ambasadori i Kinës dhe ai Rusisë në Beograd.


    Data: 04 Dhjetor 2018 18:04
    Autori: GazetaExpress

    Të tjera