Kthehu lart

​ Qindra emigrantë u shpëtuan në Mesdhe

​  Qindra emigrantë u shpëtuan në Mesdhe GazetaExpress

Autoritetet spanjolle thonë se kanë shpëtuar mbi 750 persona nga rreth 25 anije të vogla duke u përpjekur të arrinin brigjet spanjolle. Disa nga emigrantët u kapën në afërsi të ishujve Kanarie dhe të tjerë nga Rrethi i Gibraltarit.

Shërbimi Spitalor i Spanjës publikoi të shtunën një anije të rojës bregdetare duke mbledhur emigrantë nga një anije në Detin Alboran jashtë brigjeve jug-perëndimore të vendit, ku përfshiheshin më shumë se 100 fëmijë të pashoqëruar dhe shtatë gra shtatzëna, të cilat ishin mbërthyer në bregun e Sicilisë që nga e shtuna e kaluar, kur Italia i refuzoi lejen.

Moti i mirë dhe detet e qeta në ditët e fundit kanë rezultuar me një rritje në përpjekjet për të arritur Spanjën nëpërmjet Mesdheut perëndimor.

"Faleminderit zot, ne nuk kemi ndonjë emergjencë të rëndë mjekësore, prandaj gjendja është e qëndrueshme në këtë moment. “Ruajtja e jetës në det nuk është një krim, është një detyrim ligjor”, ka thënë kapiteni i anijes, Claus Peter Reisch.

Arritja e tyre shkaktoi lot gëzimi me shumë shpresëdhënës për perspektivën e një jete të re në Spanjë, ku migrantët, kryesisht nga Afrika, mund të aplikojnë për azil. Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez lejoi anijet të vinin  për 'të shmangur një fatkeqësi humanitare'.

Përktheu: Liridonë Çeta

    Data: 24 Qershor 2018 14:29
    Autori: GazetaExpress

    Të tjera