Kthehu lart

Kuvendi i Prishtinës debaton për ndërtimin e xhamisë

GazetaExpress

Asambleja e Komunës së Prishtinës, të premten, do të debatojë për Xhaminë Qendrore që pritet të ndërtohet në Prishtinë

Zëdhënësja e Komunës së Prishtinës, Miranda Mullafazliu, për Kallxo.com tha se për xhaminë do të debatohet në mbledhjen e 25 korrikut.

“Mbledhja e Asamblesë është caktuar të mbahet më 25 korrik. Njëra prej pikave të rendit të ditës është çështja e xhamisë”, tha ajo.

Debati për xhaminë është hapur pas kërkesës së një grupi të qytetarëve që BIK-ut të mos i lëshohet leja për ndërtimin e xhamisë.

Bashkësia Islame e Kosovës thotë se nëse nuk do të marrin leje për ndërtimin e xhamisë ata do të vazhdojnë ndërtimin edhe pa leje.

Sot gjatë ditës, është prononcuar edhe zëdhënësi i BIK-ut, Ahmet Sadriu, i cili tha se do të presin derisa të merret vendimi në Asamblenë Komunale për të parë se çfarë do të veprojnë tutje.

Një takim është mbajtur javën e kaluar mes kryetarit të BIK-ut, Naim Tërnava, dhe kryetarit të Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, i cili ishte shoqëruar nga Albin Kurti, për ta diskutuar këtë çështje. Ahmeti kishte thënë se xhamia do të ndërtohet.

    Data: 17 Korrik 2017 13:35
    Autori: GazetaExpress

    Të tjera