Kthehu lart

Një kastravec në ditë, mësoni përfitimet që ka trupi juaj

Një kastravec në ditë, mësoni përfitimet që ka trupi juaj GazetaExpress

Konsumimi i kastravecit ju sjell shumë përfitime shëndetësore që ndoshta nuk i kini dëgjuar më parë. Mësoni disa nga përfitimet që merrni nëse konsumoni një të tillë në ditë.

Hidratim shtesë

Është i njohur për sasinë e lartë të përqindjes së ujit në të. Uji pastron trupin dhe largon toksinat. Ju merrni 40% të konsumit të përgjithshëm të ujit nga ushqimet. Ai është i përbërë në masën 95 % nga ujë. Pra nëse ju hani një kastravec në ditë, kini ngrënë dhe kini pirë në të njëjtën kohë.
Ka pak kalori
Kastravecët janë të pakët në kalori dhe përmbajnë afro 15-17 kalori. Veç kësaj ai është i pasur në vlera ushqyese si fibra, proteina, vitaminë C, K, mangan, hekur, zink deh magnez. Pjesa më e madhe e lëndëve ushqyese, fibrat gjenden në pjesën e jashtme të lëkurës.
Humbni në peshë
Për shkak të kalorive të pakta dhe fibrave të shumta, kastraveci është një favorit për tu bërë pjesë e dietës suaj dhe ju ndihmon të humbisni peshë.
Ndihmon në shëndetin e mukozës së gojës
Nëse mbani një fetë kastraveci në gojë, për pak sekonda ju kini vrarë shumë baktere dhe eleminoni kështu aromën e pakëndshme të gojës.
Sheqer i ulët në gjak
Kastraveci përmban disa anti-oksidantë që reduktojnë stresin oksidativ duke ndihmuar në uljen e nivelit të kolesterolit të keq deh sheqerit në gjak.
Ul nivelin e stresit
Është i njohur si përdorues për uljen e nivelit të ankthit
Ndihmon në shëndetin e flokëve, thonjve dhe lëkurës
Kastravecat përmbajnë vitamina A, B, C, K, mangan, bakër, dhe kalium që janë të rëndësishme në krijimin  e një sistemi imunitar të shëndetshëm. Dhe kur trupi dhe sistemet imunitare janë të shëndetshme, shpesh kjo reflektohet në flokët, thonjtë dhe lëkurën tuaj. Përveç kësaj, trangujt janë të pasura me silicë, e cila është e nevojshme për zhvillimin e indeve të forta lidhëse të shëndetit. Përmbajtja sulfurike është gjithashtu çelësi për të ndihmuar rritjen e flokëve të shpejtë dhe të fortë. Sipas një artikulli të botuar nga Kolegji Huntington i Shkencave të Shëndetit, squfuri ka aftësinë për të formuar lidhje të forta që kontribuojnë në flokët e shëndetshëm. Methylsulfonylmethane (MSM) e cila përmban squfur është gjithashtu e nevojshme për formimin e keratinës për thonjtë dhe flokët.
Përmirëson tretjen
Siç u përmend në fillim të këtij artikulli, kastravecat përmbajnë nivele të larta të ujit dhe fibrave. Së bashku, këto dy lëndë ushqyese thelbësore ndihmojnë në lëvizjen e ushqimit në trupin tuaj, duke promovuar bakteret e mira në zorrë që të rregullojnë  lëvizjen e zorrëve dhe duke parandaluar kapsllëkun.
Kujdeset për shëndetin e zemrës suaj
Është e njohur gjerësisht se nivelet e kaliumit ndihmojnë muskujt, nervat dhe veshkat për të filtruar gjakun dhe si rezultat ndihmon që zemra të lëvizë gjakun e pastër dhe të shëndetshëm në mënyrë më efikase.
Në të kundërt, hulumtimi ka gjetur se kaliumi shumë i vogël mund të kontribuojë në sëmundjet kardiovaskulare.

    Data: 12 Mars 2019 12:28
    Autori: GazetaExpress

    Të tjera