Kthehu lart

Mësoni se çfarë i ndodh trupit tuaj nëse nuk keni pirë alkool për 28 ditë

Mësoni se çfarë i ndodh trupit tuaj nëse nuk keni pirë alkool për 28 ditë GazetaExpress

Një person i zakonshëm me të ardhura mesatare pi rreth 9.5 litra alkool në vit, sipas statistikave. Ky person nuk është i varur nga alkooli, thjesht e konsumon me miqtë kur del fundjavave. Ka edhe nga ata që e konsumojnë një gotë verë përpara se të flenë për të lehtësuar stresin.

Mirëpo, e dini se çfarë ndodh në trupin e një njeriu nëse nuk konsumon alkool për 28 ditë? Ka ndonjë ndryshim në pamje dhe në shëndetin tuaj nëse nuk konsumoni alkool për 4 javë? Përgjigjja është thjesht “PO”.

Java e parë

Oreksi rritet. Njerëzit që konsumojnë alkool hanë më shumë. Kur ndalojnë së piri, ata duan ushqim. Pra, është mirë për të zëvendësuar ushqimin me lëngje dhe fruta pasi ndalohet pija. Dëshira për ushqime të ëmbla mund të rritet. Alkooli, sidomos lloji i ëmbël, mund të rrisë nivelin e sheqerit në gjak, gjë që mund të krijojë dëshira të sheqerit. Por njerëz të ndryshëm kanë reagime të ndryshme dhe disa kanë një rënie në nivelet e sheqerit. Kjo është veçanërisht e rrezikshme për njerëzit që kanë diabet.

Është e vështirë të flesh pasi ke pirë. Kjo është e vërtetë edhe për njerëzit që pinë vetëm një gotë përpara gjumit. Alkooli vërtet mund t’ju bëjë të flini shpejt, mirëpo ju nuk do të bëni një gjumë të mirë. Gjumi nuk është i thellë dhe mund të keni edhe ankthe. Në disa raste njerëzit mund të kenë edhe dhimbje koke, një sinjal ky i ndryshimeve që po ndodhin në trup, siç është detoksifikimi nga alkooli.

Java e dytë

Mëlçia fillon të rimëkëmbet. Kur njerëzit pijnë alkool rregullisht, qelizat e mëlçisë vdesin dhe plagët shfaqen në vendin e tyre. Organi mund të shërohet, por është një proces shumë i ngadalshëm. Sa më pak të pijë një person, aq më shpejt do të shërohet.

Një tjetër motivues i fortë mund të jetë ndryshimi në ngjyrën e lëkurës. Alkooli ndërpret qarkullimin e gjakut që çon në mungesë të oksigjenit në lëkurë. Si rezultat, alkooli e bën lëkurën të thatë që çon në shfaqjen e njollave të pigmentit dhe rrudhave të hershme.

Java e tretë

Deri në javën e tretë, shenjat e dukshme të alkoolit (si rrathët e errët nën sytë dhe ënjtja e fytyrës) zhduken. Kjo është për shkak se sistemi urinar mund të funksionojë siç duhet tani.

Është më e lehtë të zgjohesh në mëngjes. Kur një person është pak i dehur, ata hyjnë në një fazë të thellë të gjumit menjëherë duke lënë mënjanë fazat fillestare. Dhe kur përqendrimi i alkoolit në gjak bie, gjumi nuk është më i thellë dhe njerëzit zgjohen më shpesh. Sapo alkooli del tërësisht nga sistemi, cikli i tyre i gjumit kthehet të jetë i natyrshëm, gjë që e bën zgjimin më të lehtë.

Pirja e pakëson prodhimin e pështymës që ndikon në gjendjen e dhëmbëve. Pra, nëse nuk pini alkool, ju keni një rrezik më të ulët të dëmtimit të dhëmbëve dhe smalti juaj i dhëmbëve bëhet më i fortë.

Alkooli jo vetëm që vret dhimbje, por edhe receptorët e shijes dhe ndjenjën e erës. Me kalimin e kohës, aftësia për të nuhatur dhe shije rimëkëmbet.

Java e katërt

Nëse një person është mbi peshë, masa e trupit zvogëlohet në mënyrë dramatike. Rënia është individuale, por mesatarisht bien 6-8 kile në muaj. Sa më gjatë të qëndrojë një person pa pirë, aq më shumë peshë do të humbasin. Alkooli rrit presionin e gjakut. Nëse kjo ndodh shumë shpesh, ekziston rreziku i zhvillimit të hipertensionit. Njerëzit të cilët nuk pijnë alkool nuk e kanë këtë gjendje aq të shpeshtë. Dhe përveç kësaj, rreziku i zhvillimit të sëmundjeve kardiovaskulare bie në mënyrë dramatike.

Lëkura bëhet shumë më e pastër. Aknet dhe acarimet zhduken. Kryesisht kjo ndodh për shkak se balanca e ujit në trup normalizohet dhe po kështu edhe qarkullimi i gjakut.

Njerëzit kanë një mendje më të qartë dhe punojnë në mënyrë më efikase. Ky është ndoshta ndryshimi më pak i dukshëm. Megjithatë, rezultatet e hulumtimit tregojnë se kur pi alkool rregullisht, truri i një personi shtohet vetëm pak dhe miliona qeliza të trurit vdesin për shkak të mungesës së oksigjenit. Këto ndryshime janë shumë të ngadalta, por të pakthyeshme.

    Data: 09 Mars 2019 18:54
    Autori: GazetaExpress

    Të tjera