Kthehu lart

Talat Xhaferi: Së shpejti gjuha shqipe bëhet zyrtare

Talat Xhaferi: Së shpejti gjuha shqipe bëhet zyrtare GazetaExpress

Kreu i Kuvendit të Maqedonisë, Talat Xhaferi, ka bërë të ditur për arbëresh.info se zyrtarizimi i shqipes së shpejti do të marrë edhe mbështetjen e Kuvendit të Maqedonisë

Ligji për përdorimin e gjuhës shqipe pritet të miratohet gjatë këtyre ditëve, por nuk është definuar saktë se çfarë përmban jy ligj dhe si do të implementohet në praktikë pasi edhe më parë ka pasur problem në implementimin e Ligjit për përdorimin e gjuhës shqipe. Ai thotë se çështje imediate është edhe regjistrimi i popullsisë në Maqedoni.

    Data: 14 Shtator 2017 11:24
    Autori: GazetaExpress

    Të tjera